Ostatnie prace przy tężni w Parku Habsburgów; otwarcie w kwietniu
„Trwają już ostatnie prace. Tężnia będzie gotowa przed końcem marca, ale oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na drugi weekend kwietnia” – powiedział Hujdus.
Jak dodał, solanka będzie pochodziła z ujęcia w Zabłociu w gminie Strumień. Solanka z Zabłocia używana jest w wielu tężniach na południu województwa śląskiego. Ma kilkunastokrotnie wyższe zasolenie niż woda w Bałtyku. Korzystnie działa na układ oddechowy i tarczycę.
Budowa pierwszej w Żywcu tężni rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Powstaje w miejskim parku obok popularnego zwłaszcza wśród dzieci - mini zoo. Jej koszt to 505 tys. zł. Została sfinansowana w całości z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG, które Żywiec otrzymał na realizację programu "Smart Żywiec – (r)ewolucja", i z budżetu państwa.
Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Lecznicze działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.
Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów. Pod koniec pierwszej dekady XXI w. samorząd zrewitalizował park. Wyremontowano m.in. aleje i mostki, fontannę i zabytkową altanę zwaną Domkiem Chińskim. W parku powstała stajnia miejska i mini-zoo. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ktl/