Ulga podatkowa na żołnierza? W MON patrzą na pomysł przychylnie
Jak pisze Business Insider Polska, Rafał Brzoska, twórca InPostu oraz 14. na liście najbogatszych Polaków biznesmen z majątkiem wycenianym na ok. 3,7 mld zł, postanowił zabrać głos w sprawie przygotowań do wojny.
"W wywiadzie dla miesięcznika Forbes stwierdził, że jest gotów przeszkolić i uzbroić swoich pracowników na wypadek konfliktu zbrojnego. Jego zdaniem przy odpowiednich zachętach podatkowych, tym samym tropem mogliby pójść inni pracodawcy. Biznes napisał w tej sprawie list do wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza" - czytamy.
Według ustaleń Business Insider Polska przedsiębiorcy mogą liczyć, że ich inicjatywa zostanie potraktowana poważnie, chociaż w resorcie obrony pomysł ma nieco inny kształt.
"Wsparcie dla przedsiębiorców — na przykład w formie ulg podatkowych — którzy zatrudniają żołnierzy WOT czy aktywnej rezerwy to jest warta rozważenia koncepcja. Nie wykluczałbym tutaj jakiejś inicjatywy ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej" — twierdzi rozmówca Business Insider Polska zbliżony do resortu.
Jak dodano, pomysł nie był w żaden sposób konsultowany w rządzie, a MON nie wystąpił też z żadnym rozwiązaniem do ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który odpowiada za politykę podatkową. "Nie wiadomo więc, jak miałaby potencjalna ulga zostać skonstruowana i od kiedy taka zachęta zaczęłaby działać" - czytamy.
Business Insider Polska przypomina, że Wojska Obrony Terytorialnej są piątym i najmłodszym rodzajem naszych sił zbrojnych. Według strony internetowej MON służy w nich ok. 40 tys. żołnierzy, z czego ok. 35 tys. z nich pełni terytorialną służbę wojskową, niecałe 5 tys. to żołnierze zawodowi, a kolejne kilkaset to żołnierze aktywnej rezerwy. (PAP)
mwt/ aop/