29 czerwiec 2020

Apel o odpowiedzialny wypoczynek nad wodą

fot. KPP w Żywcu
Piękna pogoda, upalne temperatury i czas wolny sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policyjny motorowodniacy oraz woprowcy. Jednak o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich powinien pamiętać każdy z nas, bowiem nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą może nas kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Niestety policjanci pełniący służbę na wodzie już spotkali się z pierwszymi nierozsądnymi zachowaniami. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii.
Koronawirus
śląskie
13312
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Tylko wczoraj policyjni motorowodniacy pełniący służbę na Jeziorze Międzybrodzkim trzykrotnie interweniowali w stosunku do miłośników wodnych kąpieli, którzy korzystali z rowerków wodnych po tym, jak wcześniej spożywali alkohol. Tuż po 14.00 podpłynęli do 24-latki, która korzystała z rowerka wodnego będąc po użyciu alkoholu. Niecałą godzinę później 38-latek pływał rowerkiem wodnym mając w organizmie ponad promil alkoholu. Z kolei około 16.20 policjanci wylegitymowali 42-latka, który pływał na rowerku wodnym mając w organizmie 3 promile alkoholu. Wszyscy za załamanie prawa otrzymali mandat karny.

Tym razem, na szczęście nie doszło do tragedii. Pamiętajmy, jednak, że woda oprócz ochłody i wspaniałej zabawy niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najmniejszy błąd czy nieodpowiedzialne zachowanie może nas kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające.

Pamiętaj!

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
  • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
  • Pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
13312
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żywcu

kiedy
2020-09-27 16:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 16:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-17 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-13 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany