reklama
kategoria: Ekologia
16 październik 2020

Mieszkańcy Andrychowa walczą o wodę - niemal 2000 głosów za poszerzeniem Rezerwatu Madohora w ciągu kilkunastu godzin

zdjęcie: Mieszkańcy Andrychowa walczą o wodę - niemal 2000 głosów za poszerzeniem Rezerwatu Madohora w ciągu kilkunastu godzin / fot. materiał prasowy
fot. materiał prasowy
Rzadko zdarza się w Polsce, by władze lokalne zawnioskowały o powiększenie obszaru chronionego. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że gra toczy się o wysoką stawkę. Tą stawką jest dla władz Andrychowa w Beskidzie Małym woda. A właściwie jej brak. Każdego roku Andrychów i okoliczne miejscowości cierpią z powodu deficytu wody pitnej, gdy będący jej źródłem potok Wieprzówka wysycha.
REKLAMA
Dlatego władze lokalne robią co mogą, by wodę w Wieprzówce zatrzymać. Jednym z kluczowych sposobów, jakimi chcą tego dokonać, jest objęcie pełniejszą ochroną obszaru źródliskowego rzeki. Aby to zrobić, wystarczy poszerzyć znajdujący się powyżej miejscowości Rezerwat Madohora o kilka oddziałów leśnych (154, 155a i 155b). Taka zmiana oznaczałaby powiększenie obszaru chronionego z 70 ha do ok. 100 ha oraz wyłączenie z gospodarki leśnej cennego obszaru źródliskowego rzeki Wieprzówki.

Jak mówi Sylwia Szczutkowska z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot:

“W dobie postępujących zmian klimatu i powodowanej nimi suszy, retencyjna rola górskich lasów wodochronnych jest kluczowa dla zabezpieczenia zasobów wodnych. Dla położonych poniżej miejscowości jest to często kwestia być albo nie być”.

W październiku 2019 r. Burmistrz Andrychowa złożył wniosek o powiększenie obszaru chronionego. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie, która zasugerowała wręcz rozszerzenie wnioskowanego obszaru o kolejne oddziały leśne. Niestety, wbrew potrzebom lokalnej społeczności oraz opinii RDOŚ, negatywne stanowisko wobec powiększenia rezerwatu zajęły Lasy Państwowe: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśnictwo Andrychów.

“Absurdalny jest argument Nadleśnictwa, że prowadzone w wydzieleniu prace leśne, zachowają i wzmocnią jego funkcje wodochronne i glebochronne

- mówi dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze

- Ukształtowanie terenu sprawia, że prowadzenie gospodarki leśnej bez ingerencji w koryto potoku, jest w tu niemal niemożliwe. Dodatkowo, to właśnie lasy starszych klas wieku najlepiej pełnią rolę w magazynowaniu wody”.

Do retencyjnej roli tego terenu dochodzi jego funkcja przyrodnicza. Teren rezerwatu Madohora wchodzi w skład ostoi wilka, rysia i niedźwiedzia w Beskidzie Małym, więc powiększenie obszaru chronionego to ważny krok w kierunku lepszej ochrony tych poddanych antropopresji drapieżników.

Razem z lokalnymi mieszkańcami, organizacje przyrodnicze apelują do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o zaprzestanie szkodliwej dla ludzi i dzikiej przyrody blokady powiększenia rezerwatu. Domagają się także wstrzymania na terenie spornych wydzieleń prac, które zniszczą kompleks leśny oraz zniweczą sens postulowanych działań ochronnych.

W ciągu kilkunastu godzin od uruchomienia petycji, maile z żądaniem poszerzenia obszaru chronionego wysłało niemal 2000 osób.

Jak podkreśla Sylwia Szczutkowska:

“Tyle głosów poparcia dla rezerwatu w tak krótkim czasie pokazuje, jak ważną kwestią jest dla społeczeństwa ochrona zasobów wodnych. Po takim odzewie Lasy Państwowe nie mogą udawać, że problem jest marginalny i będą musiały odnieść się do apelu tym bardziej, że podpisów z każdą godziną przybywa”.

Apel do RDLP jest dostępny pod adresem: petycja.pracownia.org.pl/akcja/tak-dla-poszerzenia-rezerwatu-madohora
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Żywiec
17.9°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 18:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żywcu

kiedy
2024-09-20 19:00
miejsce
Inna Kultura Pub, Żywiec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 15:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 18:30
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-11 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury, Żywiec,...
wstęp biletowany